Yılmaz

Sönmez

Dr. Yılmaz Sönmez

Biography

Yönetim ve Yatırım Danışmanı / Yazar / Konuşmacı

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Özel Hukuk alanında Yüksek Lisans yaptı. Brussels Capital University'de "Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma Stratejileri" üzerine doktora yaptı. İstanbul Üniversitesi'nde Sosyoloji üzerine akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Farklı sektörlerde üst düzey yöneticilik yaptı. Ortak Akıl Yönetim ve Yatırım Danışmanlık şirketini kurdu. Birçok sivil toplum kuruluşunda aktif görev aldı ve projeler yürüttü. Farklı dönemlerde Yılın Yönetim Danışmanı seçildi.

Aile şirketlerinde Aile Anayasaları ve Kurumsallaşma Stratejileri üzerine uzmanlaştı. Birçok aileye 'Aile Anayasası' hazırladı ve kurumsallaşma süreçlerini yönetti. İspanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Almanya, Cezayir, Mısır, İran, Rusya, Güney Afrika, BAE ülkelerinde aile şirketlerini inceledi ve şirketlere danışmanlık hizmeti verdi.

Ortak Akıl İş Platformu Başkanlığı'nın yanı sıra Bağımsız Yönetim Kurulu Danışmanlığı, Yönetim Danışmanlığı ve Yatırım Danışmanlığı görevini devam ettirmektedir.

Sen Bir Hazinesin, Öğrenilmiş Çaresizliği Yenmek, Kurumsallaşma Stratejileri, Ben Aile Şirketi: Sıradaki Lütfen, Aile Şirketlerinde Kazananlar ve Kaybedenler olmak üzere yayınlanmış beş kitabı bulunmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Subscribe to Amcham